Με μεγάλο ενδιαφέρον το 3ο Γυμνάσιο Νέας Ιωνίας έλαβε μέρος στο πρόγραμμα «Βλέπω και Συζητώ»:το πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους όπου μαθητές και μαθήτριες μπορούν να γνωρίσουν την κινηματογραφική έκφραση μέσα από τη φόρμα των ταινιών μικρού μήκους και παράλληλα να τους δοθεί ο χώρος να εκφραστούν αναφορικά με διάφορα επίκαιρα κοινωνικά θέματα (karposontheweb.org/vlepo-kai-sizito/).Οι ταινίες μικρού μήκους που προβάλλονται δημιουργήθηκαν στο πλαίσιο Σεμιναρίων κινηματογράφου του ΚΑΡΠΟΥ: Κέντρο Εκπαιδευτικών Δράσεων και Διαπολιτισμικής Επικοινωνίας και εξερευνούν με βιωματικό τρόπο και μέσα από διαφορετικές κινηματογραφικές τεχνικές κοινωνικά θέματα όπως η ισότητα των φύλων, η αναπηρία, η μετανάστευση, ζητήματα που συστηματικά απασχολούν τους νέους.Έτσι στα πλαίσια του προγράμματος «Κινηματογράφος στο σχολείο» οι μαθητές τις Γ Γυμνασίου είδαν… συζήτησαν… εκφράστηκαν…. και προβληματίστηκαν καθώς οι ταινίες έθιξαν με εύστοχο τρόπο ευαίσθητα κοινωνικά ζητήματα και κέντρισαν το ενδιαφέρον των μαθητών.Στην υλοποίηση αυτού του προγράμματος συνεργάστηκαν οι εκπαιδευτικοί :Μαντζαφλέρη Ιωάννα, Μάλλια Στέλλα, Κανδήλα Ρεγγίνα, Λεϊμονής Διονύσης και Σκουφογιάννη Στέλλα.