Η 4η Απριλίου κάθε σχολικού έτους καθιερώνεται ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας.

Έτσι διοργανώνουμε έρανο αγάπης για τα αδέσποτα με σκοπό να δώσουμε τη δυνατότητα σε κάθε μαθητή/-τρια του 3ου Γυμνασίου Νέας Ιωνίας Βόλου να αποτελέσει ένα σημαντικό κρίκο στην αλυσίδα φροντίδας και προστασίας των αδέσποτων ζώων, μέσω του εθελοντισμού και της προσφοράς .

Ενημερώνοντας τα παιδιά, με αφορμή την Παγκόσμια μέρα για τα αδέσποτα ζώα (4η Απριλίου), χτίζεται βήμα-βήμα ένα αξιοπρεπές περιβάλλον για να ζουν οι τετράποδοι φίλοι μας, ενώ δημιουργούνται οι προϋποθέσεις για μια κοινωνία που σέβεται τη ζωή σε όλες τις μορφές της και προσθέτει ότι όσο περισσότεροι συμβάλλουν σ’ αυτή την προσπάθεια, τόσο μεγαλύτερη είναι η δύναμη να αλλάξει προς το καλύτερο η αντιμετώπιση αυτών των ψυχών.

Δίνοντας λίγο από τον ελεύθερο μας χρόνο επιδιώκουμε να προσφέρουμε αφιλοκερδώς ένα κομμάτι της ψυχής μας για να απαλύνουμε τη δυστυχία των ζώων και να βάλουμε ένα λιθαράκι για καλύτερες συνθήκες διαβίωσής τους.

Στην προσπάθειά μας αυτή, κυρίαρχο ρόλο έπαιξε το συναίσθημα και η αγάπη προς τα ζώα.