Η 25η Μαρτίου 1821 αποτελεί ορόσημο για τον Ελληνισμό. Ιστορική αφετηρία ενός δύσκολου και μακροχρόνιου αγώνα για ελευθερία και ανεξαρτησία, μετά από τετρακόσια χρόνια τουρκικού ζυγού, ημέρα εθνικής αναγέννησης και ανάτασης.

Μέσα από τη φετινή σχολική εορτή του 3ου γυμνασίου Νέας Ιωνίας Βόλου, μαθητές και καθηγητές αναδείξαμε αξίες όπως η ελευθερία, η ανθρώπινη αξιοπρέπεια και τα ανθρώπινα δικαιώματα όπως μας δίδαξαν οι ήρωες του 1821 μέσα από τη θυσία τους με σκοπό να παραδώσουμε την πατρίδα μας στη νέα γενιά πιο ασφαλή και πιο σίγουρη στις νέες προκλήσεις του μέλλοντος!!! ( Angel Gian)

Υπεύθυνη διοργάνωσης: Stella Mallia

Υπεύθυνη χορωδίας: Τσατάλα Αικατερίνη

Ευχαριστούμε πολύ όλους όσους συνετέλεσαν στο άρτιο αυτό αποτέλεσμα και πάνω από όλα τους πρωταγωνιστές…τα υπέροχα παιδιά του σχολείου μας!!!

Antonis Plageras Φωτεινη Παιζανου Filippia Kountria Gianna Mantzafleri