Στις 6 και 7 Μαρτίου στο χώρο του σχολείου παρουσιάσθηκε από την θεατρική ομάδα ένα μικρό δρώμενο, βασισμένο στο βιβλίο του Ισπανού συγγραφέα-εικονογράφου Tassies και εμπλουτισμένο με τις σκέψεις και τις εμπειρίες των μαθητών της Γ’ Γυμνασίου. Έτσι η καθιερωμένη ημέρα της 6ης Μαρτίου εναντίον της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού έγινε μια αφορμή για το άνοιγμα μιας γενικότερης συζήτησης και την ευαισθητοποίηση απέναντι στο λόγο και τις συμπεριφορές που πληγώνουν και την ανάγκη κάθε παιδιού να προστατεύεται από κάθε μορφή βίας και κακοποίησης.Η πρωτοβουλία και η σκηνοθεσία του θεατρικού ήταν της κ. Παπαγιάννη Αλεξάνδρας και συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες από την Β’ και Γ’ Γυμνάσιου του σχολείου μας.